Bardzo Modny Blog

kids / men / women / Wpisy

Ciekawostki, których nie wiesz o butach cz. I

Buty to nieodłączny dodatek kobiecej, jak i męskiej garderoby. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie chodzenia po mieście bez ubranych stóp. Mało osób wie, że przed II Wojną Światową na wsiach w miesiącach letnich buty noszono jedynie do kościoła. Jakie ciekawostki skrywają te stylowe dodatki?

Nieważne czy są to zwykłe baleriny, obuwie włoskie czy letnie klapki. Każdy but skrywa swoje tajemnice, których w ciągu wieków przybywało. Nie każdy zdaje się sprawę z tego, że aż do połowy XX wieku nie istniało rozróżnienie na prawy i lewy but. Oba były tak samo wyprofilowane, co z pewnością nie wpływało pozytywnie na kształt stóp naszych przodków.

Dzisiaj, jeśli chcemy nabyć nową parę butów, wystarczy udać się do najbliższego sklepu obuwniczego lub zamówić interesujący nas model przez Internet. Jednak nie zawsze tak było. Kiedyś, gdy chcieliśmy sprawić sobie kolejne buty, musieliśmy udać się do szewca, który szył je na miarę. Dopiero wynaleziona przez Gordona McKay’a maszyna do szycia butów pozwoliła na uruchomienie produkcji przemysłowej i ułatwiła dostęp do gotowych modeli.

Co ciekawe, najstarszy zachowany but pochodzi sprzed 5500 lat. Był to, co prawda prototyp obuwia i w niewielkim stopniu przypominał znane nam obecnie, świadczy jednak o świadomości ówczesnego człowieka, że należy ubierać stopy. Nie wiadomo jednak, kto był jego właścicielem – kobieta czy mężczyzna.

W czasach XX wieku, w którym królowały rozłożyste suknie i gorsety, kobiety musiały znaleźć sposób na zakładanie butów zapinanych na mnóstwo guzików. Schylenie się w ściskającym gorsecie było niemalże nie do wykonania, a w najlepszym przypadku groziło utratą przytomności przez jego właścicielkę. Dlatego, aby usprawnić korzystanie z butów wymyślono specjalne haczyki, dzięki którym można było zapinać wspomniane guziki.
W historii butów swoje trzy grosze wtrącili również fizycy. A mianowicie jeden, niejaki Olbracht Kliczka, który dzięki swoim osiągnięciom umożliwił konstruowanie obuwia na coraz wyższym obcasie, bez ryzyka utraty stabilności. Oczywiście to kwestia sporna, ponieważ zależna przede wszystkim od umiejętności użytkowniczki szpilek. Nie każda kobieta jest stworzona do noszenia 13-centymetrowych szpilek!

Pozdrawiamy, Bmbutik.pl

Leave A Comment