Bardzo Modny Blog

men / Wpisy

Jakie buty na eleganckie przyjęcie?

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, a za nimi Sylwester to okazje do rodzinnych spotkań, ale też eleganckich, prestiżowych wyjść, na których odpowiedni ubiór to konieczność. Dla mężczyzny najlepszym wyborem w takiej sytuacji będzie dobrze skrojony, czarny garnitur. To ponadczasowe, klasyczne rozwiązanie nigdy nie zawodzi. Ale jakie wybrać buty? Do wyboru mamy dwa rodzaje obuwia: derby lub oxfordy. Które lepsze?

Derby – angielki

To stylowe buty, które jednak historycznie mają charakter nieformalny. Uznaje się je za takie, ze względu na obłożynę, czyli fragment materiału, w którym znajdują się dziurki na sznurówki. W derbach jest ona doszyta na wierzchu i nie łączy się z językiem buta.

W dzisiejszych czasach angielki pełnią rolę obuwia półformalnego, które można założyć do garnituru podczas przyjęć mniej oficjalnych, ale nadal eleganckich. Tak naprawdę, to że mamy na sobie derby, dostrzeże naprawdę wprawne oko znawcy mody. Jeśli więc nie będziemy przebywać w towarzystwie takiego, nie warto się przejmować półformalnym charakterem tych butów.

Warto też wspomnieć, że na rynku mamy dwie wersje derbów. Te bardziej eleganckie posiadają cienką, skórzaną podeszwę i pozbawione są zdobień. Zdecydowanie lepiej pasują do garnituru. Z kolei angielki na lekkie koturnie lub grubej podeszwie z gumy czy krepy sprawdzą się w luźnym stylu smar casual.

Oxfordy – wiedenki

To buty znakomite na każde eleganckie wydarzenie, od wesela po przyjęcie sylwestrowe. Powinien je posiadać w swoje szafie każdy dojrzały mężczyzna. Ten rodzaj obuwia nie zawiedzie was w żadnej sytuacji. Idealnie komponuje się zarówno z garniturem, jak i najbardziej formalnym męskim strojem, czyli smokingiem. W przeciwieństwie do derbów, oxfordy posiadają zamkniętą obłożynę, która jest wszyta pod spód przedniej części buta. Takie rozwiązanie nadaje obuwiu smukłości i elegancji. Dodatkową cecha charakterystyczną wiedenek jest kapka, czyli naszyty nosek, którego nie znajdziemy w derbach.

Decydując się na zakup oxfordów, wybierzmy czarne. Ten uniwersalny kolor będzie pasował do każdego stroju. Warto zainwestować także w odpowiednie środki konserwujące buty. Pielęgnując oxfordy regularnie, jesteśmy w stanie znacznie przedłużyć ich żywotność, dzięki czemu posłużą nam przez lata.

Leave A Comment