Bardzo Modny Blog

men / Wpisy

Krótka historia eleganckich butów męskich

W kwestii eleganckich butów męskich wiele zawdzięczamy… wojskowym! Dwa najpopularniejsze typy obuwia – wellingtony i bluchery – swoje nazwy wywodzą od dwóch feldmarszałków, którzy wspólnie pokonali Napoleona pod Waterloo. XIX wiek był w całości okresem, w którym wojskowe trendy wprowadziły wiele zmian. Do dziś eleganckie buty męskie noszą ślady tych czasów.

Słynny Wellington nosił buty  z miękkiej cielęcej skóry, dzięki której nie uwierały wojaka na polu bitwy. Późniejsze udoskonalenie w postaci modelowanych na ich wzór kaloszy, zapewniły wellingtonom miejsce w eleganckiej, uniwersalnej modzie męskiej – ta trwa do dziś. Marszałek Blücher preferował natomiast sznurowane z przodu trzewiki, łatwe do ściągania i wkładania. Dzisiejsze modele różnią się jedynie metalowymi oczkami na sznurówki.

Warto pokreślić, że nie tylko codzienne buty czerpały inspirację z wojskowego ubioru – dotyczy to także dzisiejszych kurtek i płaszczy!

XX wiek – czas oksfordów

Początek XX wieku minął pod znakiem oksfordów, których kilka par miał w swojej garderobie każdy szanujący się mężczyzna (a jak to dziś wygląda?). Elegancki but w stylu angielskim stał się wkrótce modny na całym świecie. Charakteryzuje się mocną, wytrzymałą konstrukcją i wysoką podeszwą. Na początku  był on raczej masywnym obuwiem, jednak wraz z modą na węższe nogawki garniturowych spodni, także but zmienił fason na węższy. Dzisiejsze oksfordy są także znacznie lżejsze od swoich pierwowzorów.

Ulepszone obuwie włoskie

2

Jeśli chodzi o wagę, to Włosi jeszcze mocniej zaczęli ingerować w tę cechę butów. Gorący śródziemnomorski klimat wymaga obuwia dostosowanego do tej aury. Włoskie buty są więc lekkie i przewiewne. Szczególnie dotyczy to tzw. modeli eleganckich ready-to-wear. Takie obuwie włoskie, jeśli jest dobrej marki, charakteryzuje się doskonałą jakością widoczną w najmniejszym szczególe konstrukcji.

Temperamentni Włosi udoskonalili również buty codzienne, wprowadzając na rynek mokasyny. Amerykanie, zwiedzając gorący kraj, odkryli te modele i wprost zakochali się w nich. Mokasyny wkrótce poznał cały świat. Dziś mokasyny mają najczęściej lekko zwężony i wydłużony nosek, cienką i wytrzymałą skórę, niewielką podeszwę oraz ozdobne sprzączki. Funkcjonalne, wygodne i oszałamiająco piękne, dlatego z powodzeniem można zakładać je nawet do lżejszych lub sportowych garniturów. Wspaniały efekt gwarantowany!

 

Leave A Comment