Bardzo Modny Blog

Wpisy

Krótka historia percepcji obuwia

Buty od wieków stanowią element garderoby człowieka. Mniej lub bardziej eksponowane, są przez niego noszone na co dzień. Na kartach historii sięgają zamrożonego w lodowcu praczłowieka, żyjącego w czwartym wieku przed naszą erą. Dla niego buty stanowiły ochronę stóp, obecnie są wyznacznikiem stylu. Jak doszło do tego, że z czegoś, co miało pomóc człowiekowi, stały się symbolem mody?

Kiedyś ludzie prowadzili wędrowny tryb życia. Warunki zmusiły ich do wymyślenia czegoś, co chroniłoby ich stopy przed nierównym podłożem. Wspomniany wcześniej praczłowiek tworzył buty z niedźwiedziej skóry, sznurki i siana. Następnie w starożytnym Egipcie wytwarzano sandały z surowców roślinnych.

Wraz z ekspansją islamu i chrześcijaństwa, a co za tym idzie negatywnym stosunkiem do nagości i seksualności, zaczęto tworzyć buty zakrywające stopę.

Wiek osiemnasty to czas zachłyśnięcia się kulturą francuską. Szyto jedwabne, ozdabiane brokatem i różnego typu zapinkami ekskluzywne buty damskie, których tworzenia zaprzestano po Rewolucji Francuskiej, gdzie z hasłami nawołującymi do równości postawiono na obuwie dostępne wszystkim obywatelom.

Moda damska ciągle ulega zmianie. To samo stało się w dwudziestym wieku, gdy kobiety zaczęły odgrywać większą rolę w życiu publicznym. Nosiły coraz krótsze spódnice, a wraz z nimi coraz wyższe buty. Barwy, faktura, kształty zaczęły odgrywać coraz wyższą rolę, a buty nie musiały pełnić już tylko i wyłącznie funkcji praktycznej.

Kiedyś godzinami szewc szył jedną parę butów, a teraz przez godzinę maszyny wytwarzają ich kilka. Jej wynalezienie zwiększyło nie tylko produkcję i dostępność, ale również możliwość wytwarzania przeróżnego typu obuwia. Człowiek nie musi przejmować się już z czego wyprodukuje buty i ile mu to zajmie, ale którą parę kupi, mając nadzieję, że zdecydowanie się potrwa krócej niż jej produkcja.

Leave A Comment