Bardzo Modny Blog

men

Moda męska. Eleganckie buty a skarpety

Skarpety dobierać do butów czy do spodni? Odwieczny dylemat, który tylko na początku wydaje się błahy. Skarpetki – jako jedyny element bielizny – jest częściowo widoczny, zatem nie powinniśmy bagatelizować tego rodzaju wątpliwości, zwłaszcza jeśli przywdziewamy węższe spodnie, które jednocześnie są… krótsze. Pozornie mało znaczący element może zepsuć cały nasz wizerunek. Diabeł tkwi w szczególe, a my tkwimy w niepewności. Zatem już spieszymy z wyjaśnieniem.

Dzisiejszy dylemat jest trochę jak debata nad wyższością świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi. Jeśli odpowiemy, że obie wersje są poprawne, to… będziemy mieli rację. Skarpety – pod względem kolorystycznym – można dobrać zarówno do spodni (kolor skarpet może być ciemniejszy), jak i butów (ale nie może być kontrastu względem spodni). Większość jednak decyduje się na pierwsze rozwiązanie, które nieco bezpieczniejsza. Jeśli nie mamy pewności, faktycznie lepiej postawić na klasykę.

pexels-photo-132765Eleganckie buty męskie to – według wielu – najważniejszy element stroju, dlatego w tym aspekcie – zwłaszcza przy okazji ważnej uroczystości – nie ma czasu na eksperymenty. A ponadto, jeżeli kolor spodni jest zbliżony do koloru skarpetek, wtedy optyka na tym zyska. Linia nóg będzie sprawiała wrażenie wydłużonej. A każdy chce wyglądać na szczuplejszego, prawda?

Są jednak imprezy, na których można nieco poszaleć. Również kolorystycznie. Jeśli nie chcemy sprawiać wrażenia zbyt nudnych i ułożonych, to istnieje jest trzecia droga do stylizacyjnego sukcesu. Dobieramy skarpety do… zupełnie innego elementu stroju, np. swetra, poszetki, krawata, a nawet marynarki. Kluczowe jest zatem odnalezienie punktu stycznego powyżej pasa. W takiej sytuacji kluczem do sukcesu jest stworzenie spójnego zestawu, który nie będzie raził w oczy, a sprawie, że będziemy się pozytywnie wyróżniać na tle klasycznych strojów.

Kiedyś powszechna była opinia, że najbardziej uniwersalnym kolorem skarpet jest czarny. Nic bardziej mylnego. Już dawno nie praktykuje się takiego rozwiązania, bowiem czarny – poza duetem czarne spodnie-czarne buty – uważany jest za nudny. W polu modowym stajemy coraz odważniejsi, więc nikogo nie powinny zdziwić kontrastowe skarpety, dopasowane np. do poszetki.

Kolor kolorem, ale równie istotna jest długość skarpet. Najważniejsza zasada dotyczy zasłonięcia łydki (nawet jeśli usiądziemy), więc powinny być dość długie, praktycznie przy każdych długich spodniach, niezależnie od uroczystości. Jeśli zastanawiacie się nad konkretną długością, to wystarczająca będzie taka do połowy łydki.
Nie można jednak bać się eksperymentów. Są uniwersalne zasady, ale moda daje nam coraz częściej większe pole manewru, abyśmy mogli pokazać swój indywidualny charakter. Do odważnych świat należy.

Leave A Comment