Bardzo Modny Blog

kids / men / women / Wpisy

Sól na butach – co zrobić?

Buty zimą narażone są na wiele czynników, które mogą wpływać na ich strukturę oraz jakość. Niskie temperatury czy opady atmosferyczne negatywnie oddziałują na stan powierzchni, niezależnie czy nasze obuwie wykonane jest ze skóry, czy też zamszu. Szczególnie niebezpieczna jest sól drogowa, często posypywana na chodnikach i jezdniach, mająca za zadanie chronienie przed poślizgiem. Z jednej strony zabezpiecza nas przed upadkiem, z drugiej niszczy nasze buty. Jak najlepiej zabezpieczyć się przed jej zgubnym wpływem?

Co roku powtarza się ten sam scenariusz – śliskie chodniki, lód na drogach i tony soli, połączonej z piaskiem, wysypywane na ziemie. Chociaż za oknem panuje jeszcze względnie dobra pogoda i do tej pory nie musieliśmy balansować w utrzymaniu równowagi na śliskiej nawierzchni, już niedługo może się to zmienić. Warto już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenie naszego obuwia i wiedzieć jak zareagować, gdy dojdzie do zgubnego kontaktu z solą. Nieczyszczone i niezaimpregnowane dodatki mogą w innym przypadku nie dotrwać do końca zimowego sezonu. Nieważne czy mówimy o zwykłych kozakach, czy o ekskluzywnych butach damskich.

Aby zabezpieczyć się przed zgubnymi skutkami zimowej aury, warto regularnie czyścić obuwie i pastować je odpowiednią ilością pasty ochronnej. W ten sposób na powierzchni butów utworzy się warstwa konserwująca, przez którą trudniej będzie przedostać się szkodliwym substancjom. Jednak sól drogowa jest na tyle żrącym środkiem, że nawet taki zabieg może nie uchronić obuwia przed zniszczeniem. Dlatego, gdy na skórzanej bądź zamszowej powierzchni pojawi się charakterystyczny biały osad, należy szybko zareagować.

Zacieki z soli można przetrzeć nawet przed powrotem do domu. Wystarczy nosić ze sobą nawilżaną chusteczkę, najlepiej nasączoną oliwką. Po zdjęciu obuwia należy powierzchnie delikatnie umyć przy pomocy wody z octem. Substancja ta pozwoli na usunięcie wszelkich pozostałości soli i zanieczyszczeń. Buty powinny wyschnąć w temperaturze pokojowej, a gdy będą już suche, dobrze będzie nałożyć warstwę pasty ochronnej.

To proste metody, które często przekazywane są z pokolenia na pokolenie przez nasze babcie czy też mamy. Nie wymagają użycia nadzwyczajnych trudnodostępnych środków, tylko takich, które każdy z nas ma w swoim domu. Nasze obuwie zostanie w ten sposób odpowiednio zabezpieczone, a my spokojnie będziemy mogli przetrwać każdą pogodę w sezonie jesienno-zimowym.

Pozdrawiamy, Bmbutik.pl

Leave A Comment