Bardzo Modny Blog

Wpisy

Szpilki – buty ponadczasowe

Początkowo buty na wysokim obcasie nosili… mężczyźni! W wieku XVI pojawiły się pierwsze modele tego obuwia, które zakładano głównie do jazdy konnej. Wkrótce potem obcasy wkroczyły na salony. Ich wygląd nie mógł długo pozostać niezauważonym przez kobiety, wszak noga w nich wygląda nadzwyczaj atrakcyjnie!

Nowsza historia tych butów na nowo narodziła się pod koniec XIX wieku za sprawą… fizyka! Olbrecht Kliczka podjął się wyzwania obliczenia, jaki kształt i grubość powinien mieć cienki obcas, który utrzyma całkiem duży ciężar. Wynalazek Olbrechta zyskał popularność w wieku XX, szczególnie we Włoszech. Później zaś szpilki opanowały prawie wszystkie kontynenty.

W latach 20. i 30. popularność zyskali tacy projektanci mody jak Salvatore Ferragamo, Adre Perugii czy Roger Vivier, którzy, jak piszą Lucy Pratt i Linda Woolley w książce „Shoes”, skupili spojrzenie świata mody na inkrustowanych szlachetnymi kamieniami obcasach, surrealistycznych kształtach butów i nowych, smukłych sylwetkach, które zmysłowo kołysały się na coraz wyższych obcasach.

2

Świat mody na szpilkach

3Marlin Monroe powiedziała: Nie wiem, kto wynalazł obcasy, ale wszystkie kobiety dużo mu zawdzięczają. Nie tylko kobiety, ale także mężczyźni, którzy zazwyczaj uwielbiają widok kobiecych nóg w tym obuwiu, a także producenci butów, którzy mogą mieć prawie stuprocentową pewność – te buty nie wyjdą z mody!

Innym razem słynna seksbomba powiedziała Daj dziewczynie odpowiednie buty, a zawojuje świat. Jak możemy się domyślać, Marilyn Monroe raczej nie miała na myśli wygodnych trampek…

O butach wypowiadały się prawie wszystkie ikony mody. Do historii przeszły takie słowa, jak Kobieta w dobrych butach nigdy nie jest brzydka (Coco Chanel – francuska projektantka mody) oraz Mogę być naga tak długo, jak będę miała na nogach odpowiednie buty (Anna Dello Russo – dziennikarka, słynna fashionistka). Także postać fikcyjna, ale związana z modą – Carrie Bradshaw, postać z filmu Seks w wielkim mieście wypowiedziała pełne humoru zdanie, które niejedna kobieta powtarza sobie, wkładając niebotycznie wysokie szpilki:  Nie boję się wysokości – widziałaś moje buty?

Oczywiście najpopularniejsze i najlepsze jest obuwie włoskie – te marki gwarantują, że szpilki będą wytrzymałe i będą pięknie prezentowały się na nogach. To jak, którą parę szpilek kupujecie? 😉 A może podobnie jak Carrie Bradshaw poprosicie ukochanego o zbudowanie garderoby… na szpilki? 😊

Leave A Comment